Soslu Islak Kek - Yumurtasız

Soslu Islak Kek - Yumurtasız

Üyelerimizden Semra Kırıktaş’a bizimle bu tarifi paylaştığı için teşekkür ederiz.

SOSLU ISLAK KEK (YUMURTASIZ)

3 su bardağı un
1 su bardağından biraz az sıvı yağ
1 su bardağı süt

1,5 su bardağı şeker
yarım su bardağı kakao
3 ya da 4 yumurta
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

Sosu için:
7 su bardağı süt
2 paket çikolata sosu
Fındık, Hindistan cevizi

Yumurta ve şekerler köpürene kadar çırpılır. Daha sonra un (elenerek) ve diğer malzemeler konularak çırpılır. Borcam yağlanarak kek cama dökülür. (Dilerseniz kekin içine de dövülmüş fındık koyabilirsiniz.) Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişirilir. Kürdan ya da bıçak batırılarak pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. (Kürdan ya da bıçağa kek bulaşırsa pişmemiştir.) Kek çatlayınca da piştiği anlaşılır.

Bir tencerede 2 paket hazır sos sütle pişirilir. Normalden daha fazla süt katmamızın sebebi kekin daha iyi ıslanmasıdır. 

Pişen kek dilimlenir. Sos dökülür. Sos zamanla çekileceğinden borcamın aldığı kadar hepsini dökün. Kekin dilimlenen yerleri kaybolmasın diye kürdan konulabilir ya da Hindistan cevizi ile çizgiler belirlenebilir. Artan sosu servis ederken kek diliminin yanına konulabilir. Fındık ile süslenir. Yaş pasta tadında kekimiz hazır. Soğuk servis ediniz. Afiyet olsun

Islak Kek   Islak Kek Tarifi   kekler   Kek tarifleri   Soslu Islak Kek - Yumurtasız   Yumurtasız Islak Kek   Yumurtasız Kek   Soslu Kek Tarifi   


Yorumlar

Deniz

Sosunda yumurta yok demek istiyorlar. Normal ıslak kekin sosu kek için hazırlanan karışımdan ayrıldığı için içinde yumurta olur.

Yanıtla

elifnur

3 ya da 4 yumurta diyo malzemelerde bir de yumurtasız diyorsunuz

Yanıtla

esra

Yumurtasız demişsiniz ama tarihte yumurta var

nur

:))))))))))))))

Yanıtla

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
* 
* 
* 


x İnstagram'dan Takip Et