Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Ramazan Ayının Önemi Nedir?

Ana Sayfa » Genel » Ramazan Ayının Önemi Nedir?
Ramazan Ayının Önemi Nedir?

0 Kişinin Defterine Ekli

554 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Ramazan Ayının Önemi; Müslüman âlemi için en kutsal aylardan olan Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız. Müslümanlar için hem kutsal hem de en değerli ay olan Ramazan ayı pek çok anlamda tüm insanlık için değerlidir ve önem taşımaktadır.

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan Ayı Sabır Ayıdır

Oruç tutmak bir nefis terbiyesidir. İnsana sabrı öğretir. Uzun saatler boyunca aç ve susuz kalkma herkesin zorlanacağı bir durumdur. Ancak nefsine sahip olarak uzun saatler boyunca açlığa ve susuzluğa dayanak sabır gerektirir. Bunun için oruç tutmak insana sabrı öğretir ve nefis terbiyesinin nasıl yapılacağını da gösterir.

Yardımlaşmanın Önemini Hatırlatır

Komşularınıza bir tabak yemek götürmek ve durumu olmayan kişilere yardım etmek Ramazan ayında oldukça fazla yapılmaktadır. Ramazan ayının getirmiş olduğu en büyük güzellik de hiç kuşkusuz yardımlaşmayı öğretmesidir.

Cennet Kapılarının Açıldığı Ay

Ramazan ayında nerdeyse bütün gün ibadet yapılmaktadır. Dualar edilmektedir. Bunun için ramazan ayı tüm günahların bağışlandığı ay olarak kabul edilmektedir. Cennetin kapıları ramazan ayında açıktır. Tövbe etmek, günah işlememek bu ay içerisinde Müslümanların en çok dikkat ettikleri kilit noktalardır.

Ramazan Ayının Önemi: Bereket Ayıdır

Ramazan ayında herkes birbiri ile yardımlaştığı için hemen herkesin evinde bir bereket bir bolluk görülür. Ramazan ayında önemli olan her iftar sofrasında her evde bir tabak da olsa yemeğin bulunmasıdır. Bunun için de herkes birbirine yardım eder.

Paylaşmak demek aynı zamanda kardeşlik duygusunun da pekişmesini öğretir.

İnsanlar paylaştıkça daha çok huzurlu olur ve ibadetlerinde sadece kendinilerine dönerek günahlarından arınmak için tövbe ederler.

Kırgınlıkların Unutulduğu Ay

Ramazan ayının sonunda bayram yaşandığı için bayramda kırgınlıkların bitmesi adına herkes küs olduğu kişiler ile barışır. Bunun yanı sıra ramazan ayı manevi olarak insana o kadar çok huzur verir ki dünyevi şeylerin ne kadar boş olduğunu anlarlar. Bunun için de kırgınlıklar biter, küsler barışır.

Ramazan ayı hem maddi olarak hem de manevi olarak bir arınma ayıdır. Kişilerin kendilerini düzene sokmaları açısından en önemli ay olarak kabul edilen ramazan ayı insanlara paylaşmayı, yardımlaşmayı öğretirken kendi nefislerini terbiye etmelerini de öğretmektedir.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Ekşili Kış Dolması

Ekşili Kış DolmasıYemek Tarifleri

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021