Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Fidye Ne Demektir Ne Kadardır?

Ana Sayfa » Kadınca » Fidye Ne Demektir Ne Kadardır?
Fidye Ne Demektir Ne Kadardır?

0 Kişinin Defterine Ekli

517 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Fidye ne demektir?

Fıtır sadakası olarak bilinen Fidye ne demektir, Fidye, bir kimseyi içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için daha önceden ödenen bedel demektir.

Fidye dini olarak ise oruç tutulup tutulmamasına bağlı olarak veya hac ibadetinin yapılması sırasında işlenen bir takım kusurların bedeli olarak ödenen maddi bedel demektir.

İbadetler içerisinde sadece oruç ve hac ibadeti ile ilgili fidye bedeli ödenmektedir. Özellikle ihtiyarlık ile ilgili ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebi ile oruç tutamayan kişilerin daha sonra orucu kaza etmesi de mümkün değilse fidyesini ödemesi gerekmektedir.

Kuran-ı Kerim’de ise fidye ile ilgili “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder” şeklinde buyurmaktadır.

Fidye miktarı ne kadardır?

Bir fidye miktarı bir sadaka-i fıtır miktarı olarak belirlenmektedir. Sadaka-i fıtır miktarı ise dinen gün içinde bir kişiyi doyuracak miktara karşılık gelecek para olarak belirlenmiştir.

28 lira olarak belirlenen fidye miktarı bir kişinin gün içinde karnını doyurmasına yetecek miktar olarak belirlenmiştir.

Kimler fidye öder?

Fidye Ne Demektir
Hastalık, yaşlılık gibi çeşitli sebeplerden dolayı zamanında tutulamayan ve özrün devam etmesinden dolayı daha sonrada kaza edilemeyen oruçlar için tanınmış bir kolaylıktır. Tutulamayan her bir gün için fidye verilir. Fidye miktarı, kişinin bir günlük yiyeceği veya bunun para olarak karşılığıdır.

Uzun saatler boyunca oruç tutmak için vücudu elverişli olmayan kişiler içinde bulundukları zorunluluktan dolayı oruç tutamayabilir. Aynı şekilde tutamadıkları oruçların kazasını da yapamadıkları için dinen tutmadıkları oruçların fidyesini vermek zorundadır.

Fidye kimlere ödenmez?

Ramazan fidyesi yani tutulmayan oruçların bedeli zekat verilen kişilere de verilebilmektedir. Yani birinci derecedeki akrabalar dışında zekat kimlere verilebilirse fidye de o kişilere verilebilmektedir.

Dedeye, babaya, büyük anneye, toruna, eşe, evlada fidye verilmez. Ancak bunun dışında geline, damada, kayınvalideye, üvey çocuğa ve kayınbirader gibi kan bağı bulunmayan ve zor durumda olan kişilere fidye verilebilmektedir.

Fitre ne zaman verilir?

Fıtır sadakası yani fitre kişinin bakmakla yükümlü olmadığı kişilere ve Müslüman olan kişilere verilir.

Fidye genellikle hac ve oruç ibadetlerinin yerine getirilmemesi ile ilgili ödenen bir bedel olduğu için ramazan ayı sonunda veya ramazan ayı içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Fidyenin vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olarak belirlenmiştir ancak bayramdan önce de verilmesi kabul edilmiştir.

Fidye Ne Demektir ve buna benzer konularda sitemizden yardım alabilirsiniz.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
İlgili Terimler : ,

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021