Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir?

Ana Sayfa » Kadınca » Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir?
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir?

0 Kişinin Defterine Ekli

197 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir?

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir şu araların özel sorusu. Kurban Bayramı adı verilen özel günün hem dinimiz hem de toplumumuz için önemi tartışılmaz derecede büyüktür. Bu manevi anlamı yüksek olan günde Müslümanlar maddi açıdan yeterli oldukları taktirde kurban keserek dini görevlerini yerine getirir. Bu kesilen et hem ihtiyaç sahiplerine hem çevremizdekilere hem de ev içindeki hane halkına ikram edilir.

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir: Kurban eti kesildiğinde oldukça sert olan ve sinirli bir yapıya hâkim olur. Bu sertliğin ve sinirin giderilmesi ve kurban etinin kesilip yemek yapılabilmesi için yumuşamasının beklenmesi gerekmektedir.  Tabi yeni kesilmiş olan kurban bakterilerin çoğalması için çok uygun bir zemin oluşturacağı için kurban etinizi temiz ve hijyenik olan bir örtü üzerinde saklamanız ve dinlendirmeniz aynı zamanda dinlendirildiği ortamın da temiz ve hava alan bir yer olması hem bakteri oluşmaması açısında hem hayvanın kokmaması açısında hem de bozulmadan dinlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Kurban Eti Kaç Gün Dinlendirilmelidir?


Kurban eti dinlendirme,
Kurban eti eğer açıkta bekleyecekse 8-10 saat aralığı yeterli olacaktır. Çünkü daha fazla zaman diliminde dinlendirilmesi etin kokma ihtimalini arttırır. Fakat eğer etinizin daha fazla dinlenmesini istiyor iseniz bu sefer etinizi vakumlama yöntemi kullanarak 5 gün kadar bir süre zarfında dinlenmeye bırakabilirsiniz.

Et dinlendirildiği taktirde hem üzerinde bulunan zararlı bakteri ve mikropların ölmesi amaçlanır. Hem de et ile hazırlayacak olduğumuz yemeklerin kalite ve lezzetini arttırmak amacı ile de etin dinlendirilmesi gerekir.

Et pişmeden önce anlatılan koşullarda dinlendirildiği ve yemekler için kesilip hazır hale getirildi ise yine pişirilmeden önce yumuşak bir kıvam elde edilmesi adına soda ya da süt içerisinde birkaç saat marine edilip yumuşak bir kıvam alması sağlanabilir.

Etimizi yeterince dinlendirip pişirdikten sonra hemen servis edersek yine sert bir yapıda bulunması muhtemeldir. Bu nedenden ötürü de pişmeden önce dinlendirmiş olduğumuz etimizi pişirdikten sonra da bir müddet dinlendirip öyle servis etmeliyiz.

Bu konuyu özetle aktarmak gerekirse bir etin vakum yapılmadan dinlendirilme süresi en fazla 7-8 saat aralığında olmalıdır. Eğer vakum yapılıp dinlendirme imkanına sahip iseniz se bu süre 5 güne kadar uzayabilmektedir.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021