Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Hangi Hallerde Oruç Tutulmaz?

Ana Sayfa » Kadınca » Hangi Hallerde Oruç Tutulmaz?
Hangi Hallerde Oruç Tutulmaz?

0 Kişinin Defterine Ekli

139 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Hangi Hallerde Oruç Tutulmaz, İslam dini kolaylıklar dinidir. Oruç ibadeti için kişiler sadece güçleri nispetinde sorumlu tutulmuştur. Bununla birlikte güçlerini aşan ve kişinin sağlığını tehlikeye düşürecek durumlar ile karşılaşılması durumunda oruç tutmak ile ilgili bazı esneklikler de sunulmaktadır.

Ramazanda Hangi Hallerde Oruç Tutulmaz?

Yolculuk

90 kilometre üzerinde gün içinde yol yapılacak ise oruç tutmak zorunlu değildir. Yolculuk Ramazan ayı içerisinde oruç tutmamak için bir ruhsat olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte yolculuk esnasında tutulmayan oruçların daha sonra kaza yapılması gerekmektedir.

Eğer geceden oruç tutmaya niyetlenip gündüzden yola çıkılırsa gün içinde oruç tutmakta zorluk çekilirse oruç bozulabilir ve daha sonra kazası yerine getirilebilir.

Hastalık

Sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin oruç tutması zorunlu değildir. Ayrıca oruca bağlı olarak hastalığının artması veya hastalık süresinin uzamasından endişe eden kişilerin de yine oruç tutması gerekmektedir. Ancak fidyesini vermek zorundadırlar. Eğer hastalıkları geçici bir hastalık ise ramazandan sonra veya iyileştikten sonra tutmadıkları oruçların kazasını yapabilirler.

Hamilelik ve Çocuk Emzirme

Ramazan ayı boyunca hamilelik, çocuk emzirme veya loğusalık dönemlerini yaşayan kadınların oruç tutması gerekmemektedir. Önemli olan çocuğun sağlığı olduğu için oruçtan olumsuz etkilenmemesi için oruç tutulmaması önerilmektedir.

Emziren kadında yine süt kesilmesi gibi bir durum ile karşılaşılarak çocuğun beslenmesini olumsuz etkileyeceği için yine oruç konusunda esneklik gösterilerek oruç tutmaları gerekmemektedir.

Zor ve Ağır İşlerde Çalışmak

Hangi Hallerde Oruç Tutulmaz

Çalışmış olduğunuz işler oldukça zor ve ağır şartlar altında ise oruç tutmanız gerekmez. Özellikle çalıştığınız iş ile ilgili susuzluk ve açlık ve enerji düşüklüğü sağlığınızı olumsuz etkileyeceği için oruç tutmaktan kaçınabilirsiniz. Ancak uygun olduğunuz dönemlerde mesela izin günlerinizde tutamadığınız oruçları kaza edebilirsiniz.

Yaşlılık

Yaş ilerledikçe kişilerin sağlık sorunları da meydana çıkmaktadır. Özellikle yaşlılık ile ilgili kullanılan ilaçlar ve düzenli beslenme gibi faktörler de göz önüne alındığında oruç tutmayacak şartları taşıyan yaşlı kişiler de yine oruç konusundan esnekliklerden faydalanabilir. Ancak daha sonrasında da yine oruç tutamayacakları için kesinlikle tutmadıkları oruçların fidyesini vermek zorundadırlar.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Ekşili Kış Dolması

Ekşili Kış DolmasıYemek Tarifleri

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021