Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

İftar Nasıl Açılır?

Ana Sayfa » Ramazan Yemekleri » İftar Nasıl Açılır?
İftar Nasıl Açılır?

0 Kişinin Defterine Ekli

145 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

İftar Nasıl Açılır sorusunun en çok sorulduğu, İslam âleminin heyecanla beklediği ramazan ayı tüm güzellikleri ile geldi. Müslümanlar ilk oruçlarını tuttu ve ilk iftarını yaptı.

Peki, iftar nasıl açılır? İftar açılırken okunacak dualar nelerdir?

İftar Duası

“Allah’ım! Senin rızan içi oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

İftar nasıl açılır?

İftar sofraları kuruldu. Ezan okunduktan sonra dualar edildi. İftar genellikle hurma ile açılmaktadır. Ancak zeytin de yine iftar açmak için en çok tercih edilen besinlerden biridir.

Peygamber efendimiz genellikle iftarını taze hurma ile açardı. Bunun için de hurma ile iftar açmak bir sünnettir.

Ancak su da iftar açmak için tercih edilebilir.

İftar yemeğinde orucunuzu dua ederek açtıktan sonra genellikle ılık bir çorba ile iftarınızı yapmaya başlamalısınız. Bütün gün boş kalan ve dinlenen midenizi rahat ettirtmek için çorba en güzel seçimlerden biri olacaktır.

Fazla yağlı ve abartılı yemeklerden uzak durmanız gerekmektedir. Dinlenerek ve midenize birden yüklenmeden yemek yemeniz oruç sonrasında daha rahat etmeniz için önemlidir.

Uzmanlar özellikle oruç tutarken en önemli konunun uzun saatler boyunca vücudun susuz kalmasına dikkat çekiyorlar. Bunun için de hem sahurda hem de iftarda bol miktarda sıvı alınması gerekiyor.

İftar açarken özellikle bir adet hurmadan sonra bir bardak oda sıcaklığında su içmek iyi gelecektir. Daha sonra çok sıcak olmayan bir çorba ile devam edilebilir. Ana yemek olarak yiyeceğiniz yemeklerin çok fazla yağlı olmaması ve aşırı tüketilmemesi gerekmektedir.

İftar yemeğini az bir miktar ve dinlene dinlene yemek de önemlidir. Ayrıca iftar yemeğini az yemeniz sahurda da yemek yiyebilmenizi sağlar. Böylece bütün gün daha rahat oruç tutabilirsiniz.

Oruç tutarken hem tok kalabilmek hem de su ihtiyacını çok fazla hissetmemek için olabildiğince tuzlu ve yağlı besinlerden uzak durmalısınız.

Günlük olarak bir insanın tüketmesi gereken su ihtiyacı 2 ya da 2,5 litredir. Bunun için iftar ve sahur arasında bu su miktarını azar azar dengeleyerek tüketmelisiniz.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
İlgili Terimler :

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021