Kavanozda Yoğurt Tarifi

Kavanozda Yoğurt Tarifi @echo https://www.pratikevyemekleri.com/uploads/2017_04/kavanozda-yogurt-tarifi.jpg

Bu tarifi bizimle paylaşan http://www.cigdemcelezzetler.com/ sitesine çok teşekkür ediyoruz.

KAVANOZDA YOĞURT TARİFİ (TAŞ GİBİ)

2,5 lt tam yağlı süt mümkünse sütçüden

2 yemek kaşığı taze yoğurt

1 lt lik 2 adet kavanoz

Kavanozda Yoğurt Tarifi ve Yapılışı:

Öncelikle sütü tenceremize alalım. Sütü bıraktığınızda tenceredeki ilk seviyeye bakın ya da işaretleyin. İlk baştaki seviyeden iki parmak aşağıya düşünceye kadar süt kaynatma işlemine devam ettirmelisiniz. Sütün içerisinde bulunan suyun buharlaşıp yok olmasını sağlamalısınız. Çok fazla kaynatmadığınız zaman yoğurdunuz sulu olacaktır. Yani süt kaynamaya başladığı anda  (EN KISIK ATEŞTE) en az 20 dakika daha kaynamalı. Sütün yoğunlaştığını anlıyorsunuz zaten.

Kaynatma işlemimiz bittikten sonra tenceremizin kapağı kapalı olarak sütümüzü soğumaya bırakıyoruz. Kapak kapalı olsun ki sütümüz kaymak tutmasın. Ara sıra serçe parmağımızla sütü kontrol edin. Yakar yakmaz bir kıvamda olmalı sıcaklık. Yani parmağınız ilk etapta yanmasa bile içinizden 10 a kadar saydığınızda parmağınız yanmalı. Bu sıcaklığa geldiğinde sütümüz mayalama işlemine başlayabiliriz.

Bir kaba sütümüzden 1 çay bardağı kadar alıyoruz. 2 yemek kaşığı taze yoğurtu ekleyip süt ve yoğurdu çırpma teli ile iyice çırpıyoruz. Tenceremize bu karışımı ekleyip kepçe yardımıyla iyice karıştırıyoruz. Bu etapta biraz hızlı olmalıyız sütümüz çok soğumasın. Sütümüzü kavanozlara alıp hemen kapağını kapatıyoruz. Kavanozun üzerine havlu peçete yada ince bir bez örtüp kapağı öyle kapatırsanız daha iyi olur. Böylece kapaktan buharlaşan suların yoğurda damlamasını önlemiş olursunuz.

Şimdi yoğurdumuzu sıkı sıkı sarmalayacağız klasik anne usulü bilirsiniz. Evinizin en sıcak bölgesini bulun. Yoğurtlarınızı sofra bezi battaniye ne denk gelirse sıkı sıkı sarın. Bu kadar zahmet olunca ben yaptığım zaman en az 5 kavanoz yoğurt yapıyorum :) tavsiyemdir. Yoğurdumuz 4 saat sonra hazır olacak. Zaten hafif sallayınca yoğurdunuzun tuttuğunu anlayacaksınız. Tutmadı ise biraz daha bekletebilirsiniz. Yanlız çok fazla da bekletmeyin yoğurdu bu sefer suyunu bırakmaya başlayacaktır. Bu tarifte 4 saat yeterli. Nefis yoğurdumuz hazır 1-2 gün dolapta bekleyince daha da sıkılaşacaktır. Afiyet olsun

Son olarak;  Kavanozda taş gibi yoğurt mayalamanın artısı ne eksisi ne anlatmaya çalışayım. Cam olduğu için kesinlikle daha sağlıklı. Cam olduğu için bozulma ekşime oranı çok uzuyor. Yani yoğurt mayalayanlar bilir ev yoğurdu çabuk ekşir cam kavanoz sayesinde yoğurdumuzun ömrü uzuyor. Ben 8 litre süt ile yaptım yoğurdumu dolapta yerde kaplamıyor üstelik. Size 2 kavanozluk tarif vereceğim ilk önce böyle deneyin sonra miktarı artırırsınız .

Kavanozda Yoğurt Tarifi,   Yoğurt Tarifi,   Yoğurt Nasıl Yapılır,   Evde Yoğurt Tarifi,   Taş Gibi Yoğurt Tarifi,   Yoğurt Mayalama,   Anne Yoğurdu Tarifi,   


Yorumlar

Esen ozturk

Adim adim uyguladim tadi super ama boylesine sert olmadi. Hatayi nerede yapmis olabilirim acaba?

Yanıtla

Gülden

Ellerinize sağlık, güzel bir tarif ancak bu kadar kaynatma sonrası sütün, dolayısıyla yoğurdun besleyici değeri çok düşecektir. Çiğ sütü 5 dakika kaynatmak, pastörize sütü ise mayalama ısısına kadar ısıtmak yeterlidir. Yoğurt taş gibi olmayacak tabi ama besleyici olacak. Sevgilerle..

Yanıtla

sema vural

Hanım efendi,sütü beş dakikadan fazla kaynatırsanız içindeki yararlı her şeyi yok edersiniz.Taş gibi ama hiç bir besleyici özelliği olmayan bir yoğurdunuz olur.Sulu yoğurdu, üzerine tülbent koyarak süzmek eski ama daha sağlıklı bir yöntem.Sağlık görsellikten daha önemli ..kolay gelsin..

Yanıtla

sema D

Hanımefendi sütü 5 dakikadan fazla kaynatırsanız içinde bulunan faydalı her şeyi kaybetmiş olursunuz.Taş gibi ama hiçbir besleyici özelliği olmayan bir yoğurdunuz olur..Boş verin, sulu ama besleyici olsun.Kolay gelsin..

Yanıtla

Fatma

Önceden ısıtılmış fırına tepsiyle birlikte sürüyorum yer arama derdi olmuyor.) fırın ısı korumalı olduğu için soğuyana kadar mayalanma süreci başlamış oluyor. dört saat sonunda mükemmel yoğurtlar hazır. Elimize sağlık, afiyet olsun

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
* 
* 
* 


x İnstagram'dan Takip Et