Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir?

Ana Sayfa » Et Yemekleri » Kırmızı Et Yemekleri » Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir?
Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir?

0 Kişinin Defterine Ekli

1571 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Hazırlama Süresi : 10

Pişirme Süresi : 15

Kaç Kişilik : 2

Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir bilmeyen var mı? Çoğu insan için yemekler içinde etin değiştirilemez bir yeri mevcuttur. Bu etlerinde en lezzetli hem yemeklerde hem de mangalda vazgeçilmez olanı pirzola kısmıdır demek mümkündür.

Pirzola kısmı kemikli yapısının yanı sıra lezzetli olması nedeni ile fazla tercih edilmektedir. Toplumumuza göre bakıldığı zaman en yaygın olarak tüketimi sağlanan pirzola türü kuzu kaburga ya da koyunun kaburga kısmıdır. Oldukça fazla miktarda protein oranına sahip olan kuzu pirzolanın pişimi ise tamamen sizin arzu ve isteğinize bağlı olarak değişir. Çok pişmiş, az pişmiş ya da orta derece de pişmiş olan kuzuları damak zevkiniz uygun olarak ayarlayabilirsiniz.

Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir Marinasyon İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Kuzu Pirzola Nasıl Pişirilir

Kuzu eti de diğer tüm etlerde olduğu gibi dinlendirip pişirildiğinde daha yumuşak ve daha lezzetli bir kıvam alacaktır. Özellikle zeytinyağı yumuşatıcı bir özelliğe sahip olan bir madde olduğu için kuzu pirzolanızı pişirmeden önce 7-8 saat aralığında zeytinyağında marine işlemi sağlarsanız daha lezzetli ve daha yumuşak kuzu pirzola servis etme imkânı bulursunuz.

Zeytinyağı ile marine edilen kuzu pirzolanız havayla olan etkileşimini keseceği için kendini salar ve sertliğini yitirir. Zeytinyağı yerine süt, soda ya da yoğurt gibi zeytinyağı yerine yumuşaklık sağlayacak malzemelerle de marine işlemi sağlayabilirsiniz.

Kuzu Pirzola Dinlendirilmesinin Ardından Pişirme Aşaması

Kuzu pirzola tüm marine işlemlerini tamamlayıp pişirilme aşamasına geldiği zaman yapılması gereken ilk şey etin bir dövecek yardımı ile dövülerek inceltilmesi gerekir. Pişirme işlemi esnasında eti bıçak ya da çatal gibi delici alet kullanarak delerseniz et suyunu dışarı bırakır ve kuru et olur.

Pişirme esnasında et sürekli olarak çevrilirse eşit miktarda pişmeyebilir. Bu sebepten ötürü de etiniz pişerken çevirmek için acele etmemeniz gerekir. Bu şekilde hem etinizin eşit miktarda pişmesini sağlamış olur hem de herhangi bir parçalanmaya karşı önlem almış olursunuz.

Pişirme işlemini başarabilmek adına uzun süreli bir pişim yapmak doğru bir tercih değildir. Etin uzun süre pişmesi lezzetini yitirmesine sebep olacağı için pişim süresi minimum tutulmalıdır.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Terbiyeli kuzu incik

Terbiyeli kuzu incikYemek Tarifleri

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021