Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Oruç İbadetinin Hikmet ve Faydası Nedir?

Ana Sayfa » Kadınca » Oruç İbadetinin Hikmet ve Faydası Nedir?
Oruç İbadetinin Hikmet ve Faydası Nedir?

0 Kişinin Defterine Ekli

46 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Allah’ın emir ve yasakları kulların iyiliği içindir, Oruç İbadetinin Hikmet ve Faydası da öyledir. Bunun için Müslümanlara farz olarak getirilen tüm ibadetlerin bir hikmeti vardır. Allah katında bütün hükümler ise tüm insanlığın yararına olan hükümlerdir.

Allah’ın yapılmasını istediği bütün şeyler sadece insanlığa yararı olan şeylerdir. Yasakladığı şeyler ise kesinlikle insanlar için zararları olan davranışlardır.

Oruç da Allah’ın farz kıldığı bir ibadettir. Oruç tutmak sadece bütün gün aç ve susuz kalmak demek değildir. Bununla birlikte orucun hem insan sağlığı hem de insan psikolojisi üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Oruç İbadetinin Hikmet ve Faydası nelerdir?

Açlığın ve susuzluğun kıymeti anlaşılır

Oruç ibadetinin belki de en büyük hikmeti ve faydası kişinin nefis terbiyesini öğrenmesidir. Kişi aç ve susuz kalan insanların hallerini anlar ve kendini onların yerine koyar.

Hem bir damla suyun hem de bir lokma yemeğin ne kadar kıymetli olduğunun farkına varır. Ayrıca durumu olmayan kişilerin her gün ne gibi zorluklar yaşadığının bilincine vararak elindekilerin kıymetini daha iyi bilecektir.

Kişiye nefis terbiyesini öğretir

Nefis terbiyesi insanın en büyük erdemlerinden biridir. Oruçlu iken sadece sudan ve yemekten uzak kalıyor ayrıca kendi nefsinizi de kontrol etmeyi öğreniyorsunuz. Kişi kötü davranışlardan uzak kalmayı öğrenerek kendi nefsini kontrol altına almayı öğrenir.

Kişi nefsini kontrol altına alarak uzak durması gereken davranışlardan orucunu tutarak uzak kalmayı ve bu davranışlara mesafe koymayı öğrenir.

Oruç İbadetinin Hikmet ve Faydası: Paylaşmayı öğretir

Oruç tutarken kişinin kazandığı en büyük erdemlerden birisi de paylaşmaktır. Hazırladığınız bir yemekten bir tabak ayırmak veya durumu olmayan kişilere yardımda bulunmak ramazan ayı boyunca herkesin yapması gereken davranışlardandır.

Oruç sağlık için faydalıdır

Oruç sadece kişiye manevi olarak huzur vermez. Fiziksel olarak da oruç sağlık için oldukça yararlıdır. Oruç kilo dengenizi korurken aynı zamanda daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Oruç tutarken düzenli olarak beslendiğiniz için sindirim sisteminiz daha düzenli bir şekilde çalışacaktır.

Oruç tutmak ayrıca hafızanın güçlenmesini sağlar. Unutkanlığın önüne geçtiği için de yine oruç hakkında yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021