Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Oruca Zarar Veren Haller Nelerdir?

Ana Sayfa » Kadınca » Oruca Zarar Veren Haller Nelerdir?
Oruca Zarar Veren Haller Nelerdir?

0 Kişinin Defterine Ekli

81 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Ramazan ayı boyunca oruç tutarken Oruca Zarar Veren Haller, bazı davranışlarda bulunmak orucu bozmaz ancak oruca zarar verebilir ve zedeleyebilir. Oruç tutmak sadece bütün bir gün boyunca aç ve susuz kalmak demek değildir. Bunun için oruç ibadetinizin hem fiziksel hem de ruhsal olarak tamamen sizleri dine yöneltmesi oldukça önemlidir.

Oruca zarar veren haller ve davranışlar nelerdir?

Küfür ve yalan

-Orucun farz olmasının en önemli sebeplerinden birisi aslında kişinin sadece açlık ve susuzluk hislerini yaşaması değil aynı zamanda davranışlarını da törpülemesidir. Bunun için oruç tutarken kişi davranışlarına ve ağzından çıkan sözlere de dikkat etmelidir.

-Oruç tutan insan kesinlikle yalandan uzak durmalı, yalancı şahitlik yapmamalı, iftiradan ve aldatma gibi davranışlardan uzak durmalıdır. Yalancı şahitlik ve yalan yere iftira atmak sadece oruç ibadeti sırasında değil dinen her zaman en büyük günahların içinde yer almaktadır.

Oruç tutan kişi her türlü kötü sözden, küfürden ve kavgadan uzak durmalıdır. Çünkü oruç tutan bir kişinin sadece ağzına ve midesine kilit vurması gerekmez. Aynı zamanda dilini, elini, gönlünü de her türlü çirkinliklere karşı kendini kapatmalıdır.

Unutarak Yemek ve İçmek

Unutarak yemek ve içmek orucu bozmaz ancak oruca zarar verir. Ancak kişi oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra hemen ağzını su ile çalkaladıktan sonra orucuna devam etmelidir.

Eşler arasındaki cinsel münasebet ise oruç zamanı içerisinde sınırlı olmalıdır. Bu durum orucu bozabileceği gibi oruca zarar verir.

Oruçlu iken kişiyi rahatsız edecek oranda ağız kokusu yaşamak kişiyi rahatsız ettiği için sprey kullanmak veya sakız çiğnemek isteyebilir. Sprey kullanmak ve sakız çiğnemek hem orucu bozabilir hem de oruca zarar verebilir. Bunun için kişini orucunu riske atmaması için bu davranışlardan uzak durması gerekir.

Sigara içmek orucu bozar ancak sigara ile ilgili nikotin bandı kullanmak orucu bozmaz.

Oruç sadece Allah rızası için tutulur. Oruç insanı günahlarından uzaklaştırmak için kişinin tövbe etmesi için bir kapıdır. Bunu iyi değerlendirmek ise insanın kendi elindedir. Oruç kişiyi hem sağlığına kavuşturur hem de uhrevi olarak kişiyi manevi huzura kavuşturur.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Ekşili Kış Dolması

Ekşili Kış DolmasıYemek Tarifleri

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021