Pratik Şebit Mantısı

Pratik Şebit Mantısı

Üyelerimizden Tenzile Kırk’a bizimle bu tarifi paylaştığı için teşekkür ederiz.

PRATİK ŞEBİT MANTISI

12'li paketlerde satılan lavaş (9-10 tanesi kullanılabilir)

1 büyük kuru soğan

5 adet sivri biber

4 adet domates

yarım yemek kaşığı biber salçası

yarım kg yağsız kıyma

tuz, karabiber, pulbiber

yarım çay bardağı zeytinyağ

sarımsaklı yoğurt

kıvırcık, tere, maydanoz, mor lahana ile yapılmış salata

Pratik Şebit Mantısı Tarifi ve Yapılışı:

Öncelikle kuru soğan ve biberler ince doğranarak kavrulur. Kıyma eklenerek kavrulmaya devam edilir. Domatesler küçük doğranarak eklenir. Salça, tuz ve baharatlar eklenir. Bir süre kavrulduktan sonra yaklaşık 1-1,5 su bardağı kaynamış su eklenerek bir süre pişirilir.

Büyükçe bir tabağa önce lavaş konulur. Üzerine kıymalı karışımdan konularak, lavaşın her tarafına yayılması ve ıslanması sağlanır. Üzerine diğer lavaş konularak aynı işlem yapılır. Lavaş ve kıyma bitinceye kadar bu işleme devam edilir.

Bütün malzeme bittikten sonra dörde bölünür, her bir kat servis edilir. Kıymalı lavaşların üzerine yeterince sarımsaklı yoğurt ve birazda yeşil salatadan konulur, dürülerek yenilir. Her dilim için aynı uygulama yapılarak yenilir.

Kişi sayısına göre ölçüler değiştirilebilir. Bu ölçüler 4 kişi için fazlasıyla yeterli oldu. Biz çok beğendik, yapılışı kolay ve çok lezzetli, denemenizi öneririm. Afiyet olsun

Mantı Tarifi   Krep Tarifi   Yöresel Yemekler   SArımsaklı Yoğurt   Kıymalı Krep   Pratik Şebit Mantısı   Şebit Mantısı   Şebit   


Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
* 
* 
* 


x İnstagram'dan Takip Et