bursa escort
buy tiktok likes
tipobet

Sağlıklı Alışverişin Püf Noktaları

Sağlıklı Alışverişin Püf Noktaları

Sağlıklı bir beslenme diyorsak, önce çarşıda pazarda alışveriş yaparken, aldığımız sebzeden meyveye, deniz ürünlerinden ete, süt ve süt ürünlerinden hazır gıdalara kadar her adımda sağlıklı seçimler yapmamız gerekiyor. Bir başka deyişle, sağlıklı bir kalbin birinci şartı gerçekten sağlıklı bir alışveriş bilincidir.

Peki ama sağlıklı bir alışveriş yaparken nelere dikkat edeceğiz? Aslında gayet basit!

Sağlıklı bir alışverişin 3 temel kuralı var:

  • Sağlıklı beslenmenin ne olup ne olmadığı konusunda doğru bilgilere sahip olmalısınız.
  • Satın aldığınız besinlerin içerdikleri yağ, doymuş ve doymamış yağ, kalori ve kolesterol miktarları hakkında araştırmacı olmalısınız.
  • Her ne olursa olsun, hazır gıda ambalajlarının üzerindeki bilgileri dikkatle okumayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ambalaj etiketi deyip geçmeyin!

Kural olarak, ambalajlı olarak satılan her ürünün üzerinde mutlaka bir “içindekiler” bölümü yer alır. Eğer yoksa , bilinçli bir tüketici olarak her koşulda bu üründen uzak durmalısınız.

“İçindekiler” listesinden, satın almayı düşündüğünüz hazır gıda ürününün içinde hangi maddelerin yer aldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bazı ürünlerin ambalajlarında, söz konusu gıda maddesinin besin değeri hakkında da bilgiler bulunur. Buradan, bu gıdanın birim gramaj üzerinden içerdiği kalori miktarını, vitaminleri, tuz, yağ miktarını ve en önemlisi yağ türlerini öğrenebilirsiniz. Böylelikle, aynı tip ancak farklı markalı ürünleri karşılaştırmak ve seçiminizi buna göre yapmak da elde edeceğiniz bir diğer avantajdır.

İkinci olarak, yine her ambalajlı ürünün üzerinde, zorunlu olarak o ürünün üretim ve son kullanım tarihi ya da raf ömrüne ilişkin bilgiler bulunur. Bu bilgiler de sağlıklı bir alışveriş için atlanmadan kontrol edilmesi gerekli bilgilerdir. Ve yine aynı şekilde ürün ambalajı üzerinde bu bilgiler yer almıyorsa, o üründen uzak durmalısınız.

Sağlıklı alışveriş için sizin önerileriniz neler?

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Şunlar da hoşunuza gidebilir (=