Pratik yemek tarifleri binlerce nefis yemek tarifleri

Sitemize Hoşgeldiniz

Kurban Kemikleri Nasıl Pişirilir?

Ana Sayfa » Et Yemekleri » Kurban Kemikleri Nasıl Pişirilir?
Kurban Kemikleri Nasıl Pişirilir?

0 Kişinin Defterine Ekli

4207 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Hazırlama Süresi : 10 dk

Pişirme Süresi : 4 saat

Kaç Kişilik : 4

Kurban Kemikleri Nasıl Pişirilir biliyor musunuz? Kurban Bayramı’nda dini vazifelerin yerine getirilmesi için kesilen kurban etleri itina ile kesilmesinin ardından bölge bölge ayrılır. İhtiyaç sahiplerine dağıtımı yapılan etlerden bize kalan kısmını etleri, kemikleri ve yağları olmak üzere birkaç şekilde ayırırız. Etleri istek doğrultusunda kıyma ya da kuşbaşı olarak hazırlanıp buzluğa atılan bu etlerin yağ kısımları genelde yemeklerde kullanılmak üzere buzluğa kaldırılır.

Kemikleri ise buzluğa olduğu gibi kaldırmak pek de mümkün olmaz. Çünkü büyük kemikler buzlukta istenmeyecek kadar fazla yer işkal ederler. Bu sorunun önüne geçmek için de Kurban Kemikleri Nasıl Pişirilir bilmek gerekiyor ve kemikleri pişirip ilikli kemik suları elde eder bunları kavanoz ya da küçük poşetlerde muhafaza eder ve yemeklerimizde bu şekilde kullanırız.

Kurban Kemikleri Nasıl Pişirilir ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kurban etinin kemiği ayrılırken dikkat edilmesi gereken en mühim husus ilikli olan bölgelerin tercih edilmesidir. İlikli kemiklerin içine az miktar et ve tuz ekleyerek su ile pişirerek çok yararlı olan kemik suları elde etmemiz mümkün olacaktır.

Kemik sularının hazır olduğunu anlamak suyun rengine bakarak mümkün olmaktadır. Ama bazı kimseler su kaynamaya başladığı zaman hemen hazır olduğunu sansa da iliklerin çıkması ve kemiklerin kaynayan su ile özdeşleşmesi için ortalama olarak 7, 5 saat kadar kısık ateşte ağzı kapalı bir tencerede kaynaması gerekmektedir.

7,5 saat kadar kaynayan kemikleri çıkarıp üzerinde bulunan etleri bir bıçak yardımı ile sıyırıyoruz. Bu işlemin ardından kemikleri az önce kaynamakta olan suyun içerisine tekrar atıp suyumuza 1,5 su bardağı kadar sirke ekleyerek suyumuzu 13 saat kadar daha kaynatmaya devam ediyoruz. Bu şekilde tüm mikrop ve bakterilerden kurtulmuş olurken aynı zamanda da ilikli kemik suyunun istediğimiz kıvam ve lezzete ulaşmasını sağlıyoruz.

Suyumuz belirtilen süre zarfında kaynamaya devam ettikçe giderecek daha koyu bir kıvam almaya başlayacaktır. Suyumuzun kıvamı akışkanlıktan daha jölemsi bir kıvama geldiğinde buzlukta nasıl muhafaza edeceksek kaplara alabiliriz. Günümüzde popüler olarak kullanılan buz torbaları bu işlem için idealdir. Buz torbalarına doldurduğunuz kemik suyunu yemeklerinize bulyon gibi tek tek ayırarak kullanabilirsiniz.

BU TARİFE OY VER
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Sosyal MedyaSitemizi sosyal medyada takip edin

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Boşnak Kurabiyesi Tarifi

Boşnak Kurabiyesi Tarifi Yemek Tarifleri

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan tarifler

Pasta Tarifleri | Kek Tarifleri | Kurabiye Tarifleri | Tatlı Tarifleri | Elmalı Kurabiye | Börek Tarifleri

Tüm Hakları Saklıdır - 2014 - 2021